Nyhed
Det Jyske Ensemble bliver mindre
24. november 2010
24. november 2010
Med udsigten til ved årsskiftet at miste status som såkaldt statsligt basisensemble og de medhørende ca. 5 mio. kr. har bestyrelsen af Det Jyske Ensemble nu truffet afgørelse om en redningsplan. Ensemblet bliver fremover reduceret fra ni til seks musikere, så man er tilbage til udgangspunktet ved grundlæggelsen i 1988, hvor en blæserkvintet med klaver var startmodellen.
Den daglige ledelse af Det Jyske Ensemble vil kæmpe for at genvinde sin status af basisensemble. Imens bliver ensemblet finansieret mere lokalt forankret.
Siden ansættelsen af den nye ensemblechef, Erik Kamp Hansen (foto), har man i højere grad fokuseret “på en opsøgende og bred formidling af den klassiske musik ikke mindst til børn og unge”. En linje, som også vil blive fortsat efter nytåret.
FLERE NYHEDER