Nyhed

Min pladepusher er lukket | Forord i KLASSISK#42

I foråret bølgede det frem og tilbage i pressen, om Fona var under afvikling eller måske ville fortsætte i en nedbarberet udgave med færre butikker i gadebilledet. Jeg kan nu konstatere, at min gamle Fona er blevet til en Elgiganten, og dermed er min pladepusher forsvundet.
Da butikskæden lukkede og slukkede i forsommeren, blev et af de sidste udstillingsvinduer for cd’er og dvd’er med klassisk musik og opera samtidig lukket. Og hvad så kunne man spørge?
To af de store pladeselskaber, der samlet set står for indspilning og/eller distribution af størstedelen af de udgivelser, der sælges herhjemme, kunne fortælle os, at deres salg af fysiske cd’er er faldet voldsomt efter lukningen. Universal, som blandt andet ejer Deutsche Grammophon og Decca, har sågar oplevet, at salget af dvd’er er gået fuldstændig i stå. Salget på internettet er i vækst, men det matcher ikke det tilsvarende fald i salget af fysiske udgivelser, men de hæderkronede selskaber er ikke ved at dreje nøglen om endnu.
Dette bringer os frem til jer, kære læsere. For hvis I ikke længere kan gå ned til den lokale pladebutik og købe musikken, og I ikke i lige så høj grad ønsker at betale for musikken online, er I så overhovedet interesseret i at læse de mange anmeldelser i KLASSISK? Eller skal den redaktionelle spalteplads bruges på noget andet? På redaktionen diskuterer vi løbende relevansen af vores cd- og dvd-anmeldelser, og vi er indtil videre nået frem til fortsat at bringe anmeldelserne, da vi mener, at det er interessant og informativ læsning, og udgivelserne kan jo stadig skaffes på nettet.
Læs også Andrew Mellors kommentar om den uddøende cd i dette nummer.

Velkommen til sæsonen 2016/2017 & god læsning

Nikolaj Skinhøj, redaktør

HVAD MENER DU?
Skriv en mail til info@klassisk.org


LÆSERKOMMENTARER:


02/09-16
Jeg er abonnent på 4. år, og jeg læser i høj grad bladet for at orientere mig løbende i de CD-udgivelser, som kommer på markedet. Jeg ville savne noget væsentligt, hvis anmelder-sektionen blev udeladt.
Apropos Andrew Mellors kommentar om samme emne, så vil jeg tillade mig at sige, at rygterne om CD’ens død muligvis er noget overdrevne. Jeg er klar tilhænger af det fysiske format – men kasserede vinylpladerne og grammofonen for nogle år tilbage og koncentrerer mig om CD’en. Digital download siger mig ikke noget, bl.a. fordi jeg mener, at et værk også skal manifestere sig fysisk (på linje med en bog). Især er jeg glad for de overdådige CD-bokssæt med fyldige noter, illustrationer og udførlige oplysninger om indspilningerne. Jeg bestiller noget over nettet – fx senest hos Berliner Philharmonikernes web shop – men går regelmæssigt også i Danacord i København, som det er en fornøjelse at besøge. Skulle man ikke slå et slag for de få specialbutikker, der er tilbage – hvor man kan gå ind og se 10 forskellige udgaver af en symfoni fx, eller en række udgivelser med samme dirigent? Danacord er muligvis den sidste efter at Fona lukkede, men der er måske også lidt fysisk salg andre steder, fx ved jeg at JazzCup i Gothersgade sælger primært ECMs udgivelser også i den klassiske boldgade.
Jeg mener, at ligesom dagblade og et magasin som Klassisk udgør en offentlighed omkring musikken – ligesom spillesteder og koncertsale gør det på deres måde – så er en pladebutik stadig et sted, hvor man kan få en særlig betjening og vedledning, og hvor det stadig er muligt at diskutere musik – hvilke indspilninger der er de bedste osv. Her kan nettet aldrig være med.
Så alt i alt – jeg håber, I bevarer anmelder-sektionen uændret med tekst, illustrationer og fyldige indspilningsoplysninger.

Med venlig hilsen
Jakob Hassing Pedersen


04/09-16
Her er en bemærkning til din velkomstartikel i Klassisk Nr 42: Jeg ville være ked af om I fjernede CD og DVD anmeldelser fra Klassisk. Dem bruger jeg flittigt, når jeg søger ny musik på streaming tjenester som Tidal. Interessant at læse anmeldelse samtidig med at musikken høres første gang. Det kan godt være at de fysiske CD / DVDer forsvinder mere og mere, men deres “format” lever i streaming.

Bedste hilsner
Søren Daugbjerg Petersen


06/09-16
Du får det til at lyde, som om man nu ikke længere kan købe klassisk musik i København!
Må jeg gøre opmærksom på, at der i Vognmagergade 9 ligger en forretning – DANACORD – som er helt på højde med den nu lukkede afdeling af Fona.
Jeg plejer ikke at skrive læserbreve, men jeg synes ikke, at et seriøst blad om klassisk musik kan være bekendt at give læserne et sådant indtryk.
I øvrigt synes jeg absolut I fortsat skal anmelde både CD’er og DVD’er.

venlig hilsen
en trofast læser
Birgit Krogh


06/09-16
Det er helt uforståeligt, at en redaktør i det i øvrigt udmærkede tidsskrift “Klassisk” ikke er vidende om, at der fortsat findes en CD butik: Danacord i det centrale København. De har et imponerende udvalg af såvel CDer som videoer. Og så bringer “Klassisk” desuden den tåbelige kommentar af Andrew Mellor. Det er da muligt, at CDens tid er ved at være forbi, men hvor vil Andrew Mellor finde de gode gamle inspilninger af klassisk musik, som jo ikke er tilgængelig på internettet, og dem der findes har en dårlig lydkvalitet. Heldig den der har anskaffet sig CDer i tide, men det er deprimerende, at et tidsskrift for klassisk musik bringer forkerte oplysninger om muligheden for fortsat at kunne købe en CD i København. Heldigvis vil der dog fortsat komme anmeldelser af CDer.

Med venlig hilsen
John Birger Sørensen


HVAD MENER DU?
Skriv en mail til info@klassisk.org

Læs også: Cd’en overlever indtil videre

Tilmeld gratis nyhedsbrev | Magasinet KLASSISK

FLERE NYHEDER