Nyhed
Skulderklap til 1,8 mio. kr.
27. oktober 2007
27. oktober 2007
Den største danske musikpris, Anne Marie og Carl Nielsen Hæderpris, tilfalder i år komponisterne Thomas Agerfeldt Olesen (f. 1969), Finn Savery (f. 1933) og Den Danske Strygekvartet.
De to komponister og ensemblet modtager hver en check på 600.000 kr. ved en koncert den 1. november i Den Sorte Diamant, hvor værker af Savery og Agerfeldt Olesen opføres. Den Danske Strygekvartet kvitterer for deres pris med bl.a. Nielsens 4. Strygekvartet.
Finn Saverys karriere er delt mellem udfoldelse som jazzpianist og udogmatisk komponist, og han har nydt succes med begge dele. Til priskoncerten vil man også finde den 78-årige pianist-komponist på scenen.
Thomas Agerfeldt Olesen satser udelukkende på sin kompositionsvirksomhed, hvilken fortjener større opmærksomhed og forhåbentlig får det med hædersprisen. Han har fået store orkesterværker, kammerværker og har en urpremiere på Den Jyske Opera i 2013.
Den Danske Strygekvartet behøver ingen præsentation, men bemærkelsesværdigt er det, at de i så ung alder modtager denne pris. Det vejer tungt, at de har gjort en markant indsats for Nielsens musik med deres indspilninger af kvartetterne og på koncertscenen i ind- og udland.
FLERE NYHEDER