Nyhed
Carl Nielsen Konkurrencen får italiensk vinder
17. juni 2026
17. juni 2026
Tirsdag aften blev Carl Nielsen Konkurrencen 2026 afgjort ved finalen i Odense Koncerthus. Vinderen af Fløjtekonkurrencen blev italienske Federico Altare, mens 2. og 3. pladsen gik til henholdsvis engelske Sofía Patterson-Gutiérrez og amerikanske Ethan Nylander.
Den 29-årige vinder fik med sejren en præmiecheck på 90.000 kroner samt en optræden med konkurrencens arrangør og ensemble, Odense Symfoniorkester, i den kommende sæson.
»Det er virkelig svært at sige noget lige nu. Du ved, når du har en drøm, og du bliver ved med at prøve, og der er nogle store tilbageslag. Og du bliver ved med at vågne og vokse igen, og du lærer af dine fejl, og så når du endelig hertil og får alt det her. Det er en fantastisk følelse, jeg er så velsignet. Jeg takker dybt«, sagde Federico Altare ved prisoverrækkelsen.
På finaleaftenen blev også konkurrencens to specialpriser uddelt. Ungejuryens pris gik til Sofía Patterson-Gutiérrez, mens Orkesterprisen landede hos Federico Altare.
Altare bor til dagligt i Paris, hvor han arbejder på freelancebasis med blandt andre Ensemble Intercontemporain og Orchestre National de France. Hans repertoire spænder over både den historiske og samtidsmusikken som medlem af barokensemblet Les Arts Florissant og Verbier Festival Chamber Orchestra.
Se tirsdagens finale og alle konkurrencens tidligere runder på Odense Symfoniorkesters hér
Foto: PR
FLERE NYHEDER