Nyhed

Domingos stadion-Aida erklæret konkurs

Selskabet bag Placido Domingos storstilede turné med Verdis ‘Aida’ i stadionformat, ‘Art & Entertainment LIVE GmbH’, har efter længere tids uregelmæssigheder og vaklende udmeldinger valgt at erklære sig konkurs ved retten i Düsseldorf, skriver Musik Heute. Domingo reagerede på nyheden med stor skuffelse.
»Det har været min drøm som dirigent og kunstnerisk leder at kunne realisere ‘Aida’ som en stor produktion«, kommenterede han.

Domingo havde håbet på at fejre sit 50-års scenejubilæum i år med kæmpeforestillingen, og at han kunne skabe en succes på højde med De Tre Tenorer i 90’erne. Men optakten har budt på udfordring efter udfordring. Forestillingen skulle oprindeligt have været en Europaturné til blandt andet Bruxelles, Paris og Stockholm men blev siden barberet ned til kun at omfatte Tyskland. Den omfattende logistik og udfordringer med planlægningen af spilletidspunkter var blandt de problemer, der, ifølge arrangøren, forsinkede produktionen med et år.

Domingos plan var at nå et nyt publikum med den spektakulære iscenesættelse med over 800 optrædende, der bød på 90 orkestermusikere, 150 sangere i koret, 85 ballerinaer, 500 statister samt stjernesolisterne. Han skulle ikke selv på scenen og synge Radames men i stedet indtage rollen som dirigent i Verdis 4-akter, der i turnéens opsætning ville tage 3 1/2 time at afvikle. Det store show er nu aflyst, og det er foreløbigt usikkert, om de der allerede har købt billet får deres penge retur.

Læs også: Domingo bliver æresmedlem af Berlin Staatsoper

Tilmeld gratis nyhedsbrev | Magasinet KLASSISK

FLERE NYHEDER