Nyhed

Dubais første operahus åbner med Plácido Domingo på scenen

Nu skal det være. Dubai får sit eget operahus i den storstilede ende med plads til 2.000 publikummer. Den nye koncertsal i den arabiske bystat åbner senere i år med Plácido Domingo på scenen og Royal Albert Hall’s tidligere chef, Jasper Hope, ved roret. Repertoiret for åbningsæsonen spænder vidt og rummer alt fra de klassiske genrer til musicals, jazz og arabisk musik. Hope fortæller om programmet for åbningssæsonen til magasinet Rhinegold:
“Dubai Opera byder på et imponerende program i vores første år – opera, medrivende ballet og fængslende klassisk musik. Vi får besøg af kunstnere i verdensklassen, som skal appellere både til indbyggerne såvel som til turisterne og på den måde være med til at sætte Dubai på verdenskortet.”

Åbningskoncerten med Domingo foregår d. 31. juli, hvor tenoren bliver ledsaget af orkestret fra Teatro Verdi Trieste. I koncertkalenderen finder man desuden en optræden af orkestret fra Wiener Musikverein samt opsætninger af Bizets ‘Perlefiskerne’ og Rossinnis ‘Barberen i Sevilla’.

Tilmeld gratis nyhedsbrev | Magasinet KLASSISK

FLERE NYHEDER