Nyhed

Endnu en stjerne forlader The Mets ‘Tosca’

Der er tumult i kulissen hos The Met. Først smuttede det største af navnene, Jonas Kaufmann, i The Mets højtprofilerede opsætning af ‘Tosca’ med premiere selve nytårsaften. Som vi skrev tilbage i marts, trak Kaufmann sig uden varsel for at prioritere familien i stedet. Nu har hans medstjerne i titelrollen, sopranen Kristine Opolais (foto), lavet det samme nummer og trukket sig »på grund af personlige årsager«, skriver New York Times. De to hovedroller bliver erstattet af Vittorio Grigolo og Sonya Yoncheva.

Kristine Opolais er én af The Mets populære og eksponerede stjerner in spe. Castingen af hende som Tosca var derfor en trøst for de mange fans, der blev skuffede over Kaumanns aflysning. Alligevel har hendes år været lidt op ad bakke i retning af Tosca, da hun, efter at have sunget operaens berømte arie ‘Vissi d’arte’ ved The Mets store 50-års gallakoncert, blev kaldt for »én af aftenens få skuffelser« af New York Times anmelder. Ved Baden-Baden festivalen tidligere på året fik hun også anmelderris for arien af Financial Times, der beskrev hendes stemme som »begrænset og anstrengt«.

Direktør for The Met, Peter Gelb, håber ikke, at Kristine Opolais pludselige aflysning også vil medføre ændringer i orkestergraven. Det er nemlig hendes mand, stjernedirigenten Andris Nelsons, der efter planen skal lede The Mets’ orkester gennem forestillingen. Det bliver spændende at se om opsætningens andre to stjerner, Anna Netrebko, der overtager titelrollen senere i spilleperioden, og Bryn Terfel i rollen som Scarpia, holder ved.

Foto: Tatyana Vlasova

Læs også: Kaufmann dropper ‘Tosca’ på The Met

Tilmeld gratis nyhedsbrev | Magasinet KLASSISK

FLERE NYHEDER