Nyhed

Kvinder i fokus ved Lucerne Festivalen 2016

Kvindelige dirigenter og komponister fylder normalt ikke meget i koncertprogrammerne, men det ændrer Lucerne Festivalen nu på. I det netop offentliggjorte program for sommerfestivalen til næste år præsenteres ikke mindre end 11 dirigenter og 7 komponister under temaet ‘PrimaDonna’. Festivalen tager den skæve kønsfordeling blandt klassiske dirigenter og komponister op i foromtalen til sommerens program:
»Selv i dag, i vores æra af universel udråbt ligestilling, er det stadig en udfordring i urimelig grad for kvinder at blive orkesterdirigenter eller at blive anerkendt som komponister. Og selv de mest virtuose instrumentalister kæmper mod den samme modstand«.

Et af festivalens scoop er dirigenten Emmanuelle Haïms (foto) koncert med Wiener Filharmonikerne, som ikke just er kendt for deres samarbejder med kvindelige dirigenter. Det er således også første gang, at orkestret optræder i Lucerne med en kvinde på podiet. Marin Alsop debuterer også ved festivalen med São Paulo Symfonikerne, og Barbara Hannigan dirigerer Mahler Orkestret. Huskomponist ved festivalen, Olga Neuwirth, får urpremiere med et værk skrevet til Lucerne Festivalorkestret, som ved denne lejlighed dirigeres af Susanna Mälkki. Blandt andre af festivalens kvindelige komponister kan nævnes Clara Schumann, Alma Mahler, Luise Adolpha Le Beau og Lili Boulanger. Desuden medvirker en række af tidens førende musikere: Martha Argerich, Cecilia Bartoli, Isabelle Faust, Vilde Frang, Anne-Sophie Mutter m.fl.

Lucerne Sommerfestivalen afvikles fra 12. august til 11. september.

Foto: Marianne Rosenstiehl

Tilmeld gratis nyhedsbrev | Magasinet KLASSISK

FLERE NYHEDER