Nyhed
Oprør i den norske opera
10. juli 2015
10. juli 2015
Chefen for den norske nationalopera, Per Boye Hansen, har ifølge dagbladet Aftenposten fået besked fra direktionen om at han ikke får forlænget sin ansættelse efter kontraktudløb i 2017. Sangere og musikere har vendt sig mod operachefen, som de beskylder for at være humørsyg, autoritær og egoistisk. Utilfredsheden med Hansens ledelsesstil startede som murren i krogene men endte med, at administrerende direktør, Nils Are Karstad Lysø, bestilte en tilfredshedsundersøgelse blandt personalet. I april indkaldte direktøren Per Boye Hansen til en samtale, og sidst i maj fik offentligheden så at vide at operachefen skulle kigge sig om efter et andet job, når ansættelsen udløb.
Teaterdirektøren ønsker ikke at gå i detaljer med baggrunden for beslutningen men oplyser blot at ‘den er truffet ud fra en helhedsvurdering’, som skal ses i sammenhæng med en igangværende proces, hvor man er er ved at ansætte nye folk på andre af de kunsteriske lederposter. Hansen selv er taget til genmæle i en lang mail lækket til pressen, hvor han stiller sig uforstående overfor personalets kritik af hans ledelsesstil. Han udtaler til Berlingske: “Jeg genkender ikke mig selv i beskrivelsen som en autoritær leder. Jeg er optaget af god dialog med mine ansatte.”
Inden posten ved operaen var Hansen gennem syv år direktør for Festspillene i Bergen med stor succes. Ved offentliggørelsen af ansættelsen på operaen i 2012 blev han derfor i pressen mødt med høje kunstneriske forventninger men også med kritik for at være arrogant og elitær.
Foto: Erlend Aas
FLERE NYHEDER