Nyhed
Zweden bliver ny chefdirigent for Gstaad Festival Orchestra
13. september 2016
13. september 2016
Jaap van Zweden, der om to sæsoner tiltræder som New York Filharmonikernes nye chefdirigent, har takket ja til at stå i spidsen for Gstaad festivalorkester og dirigentakademi i Schweiz. Ansættelsen gælder fra næste år, hvor van Zweden tager over efter Kristjan Järvi. Posten som chefdirigent gælder festivalerne i 2017 og 2018 med mulighed for forlængelse et år mere.
Den 55-årige hollænder, som også er chefdirigent i Dallas og Hong Kong, skal dirigere 2-3 programmer årligt, første gang ved Schleswig Holstein Musikfestivalen i august 2017, og derudover skal van Zweden sammen med en række gæstelærere lede festivalorganisationens masterclasses for dirigentstuderende.
Festivalen, der formelt bærer navnet Menuhin Festival Gstaad, blev stiftet i 1957 af violinvirtuosen Yehudi Menuhin, efter han havde bosat sig i byen med sin familie.
I løbet af sommeren afholdes der hvert år omkring 70 koncerter og 5 offentlige masterclasses, som sidste år blev besøgt af 23.000 publikummer i Alpebyen.
Foto: Chris Lee / New York Philharmonic
Læs også: Hollænder bliver ny chefdirigent for New York Filharmonikerne
FLERE NYHEDER